درمان شب ادراری کودکان سه ساله

درمان شب ادراری کودکان

شب ادراری کودکان سه ساله ، راه های درمان شب ادراری در کودکان و مهمترین دلایل شب ادراری کودک

شب ادراری کودک

شب ادراری در هر سنی ممکنه اتفاق بیوفته اما در دوران کودکی شایع تره . شب ادراری یک عارضه نسبتا شایع در کودکانه که با بالا رفتن سن کودک شیوع اون کمتر میشه . شب ادراری کودک امری ناخودگاهه که کودک به اون اراده ای نداره . شب ادراری نه فقط برای خونواده ها بلکه برای خود کودکان هم آزار دهندست . شب ادراری به معنی اینکه کودک نمیتونه ادرار خودشو کنترل کنه نیست بلکه دلایل مختلفی داره که پدر و مادر ها به جای سرزنش کردن کودک باید به فکر رفع این اختلال باشن . شب ادراری نوعی اختلال رفتاریه که در کودکان پسر بیشتر از کودکان دختره . شب ادراری گناه نیست پس تنبیه یا شرمنده کردن کودک وضع اونو بهتر نمی کنه . شب ادراری یه عارضه ی پر دردسر ولی خوش خیم و در بیشتر موارد به سادگی برطرف میشه بعضی از کودکان سعی میکنن تا شب رو بیدار بمونن تا جلوی این اتفاق رو بگیرن پس به کودکانمون اطمینان بدیم که این اختلال حل شدنیه و از اون حمایت کنیم . اگه شب ادراری در کودکان تا سن بالاتری ادامه داشته باشه کودک ممکنه از اردو های مدرسه ای و کار های اجتماعی دوری کنه و این موضوع باعث مشکلات جدی روانی ، روی شغل و زندگی و روابط شخصی این افراد بشه .
درمان شب ادراری کودکان سه ساله

مهم ترین دلیل شب ادراری در کودکان

*  سابقه ی خانوادگی
*  ترس و اضطراب
*  از دست دادن مهر و محبت والدین
*  تولد کودک دیگر
*  جلب توجه والدین
*  ترس از تنبیه
*  مشکل در مدرسه و دوستان
*  هیجانات مختلف در کودک
·
·
یکی از دلایل شب ادراری در کودکان مسائل عاطفی و استرسه با کودک صحبت کنید و سعی کنید محیطی آروم براش فراهم کنید و از تماشای فیلم های ترسناک و تعریف کردنه قصه های وحشتناک به طور جدی خودداری کنید .
مشکلات عاطفی و دعواهای پدر و مادرها ایجاد استرس و اضطراب رو در کودکان زیاد میکنه و بچه هارو دچار ترس و دلهره میکنه که این ترس و دلهره باعث شب ادراری میشه .
احتمال بروز شب ادراری در کودکانی که والدین اون ها هم مبتلا به شب ادراری بودن بیشتر و اکثر کودکانی که مبتلا به شب ادراری هستن یکی از بستگان اون ها نیز دچار این اختلال بودن .
نباید کودکان رو به خاطر شب ادراری سوال و جواب و سرزنش کنیم چون این کار باعث تشدید شب ادراری کودکان سه ساله میشه.
شب ادراری در کودکان و شب ادراری در کودک

درمان شب ادراری کودکان سه ساله

بیشترین درضد شب ادراری در کودکان ۳ تا ۵ ساله است که نموداری که nafc.org ارائه داده تا ۲۰% کودکان در این سنین مبتلا به این اختلال هستند.
سن ……………………………. درصد
۵ ساله ……………………… ۲۰٪
۶ ساله ………………………. ۱۲٪
۷ ساله ………………………. ۱۰٪
۸ ساله ……………………….. ۷٪
۹ ساله ………………………… ۶٪
۱۰ ساله ……………………….. ۵٪
۱۱ ساله ………………………… ۴٪
۱۲ ساله ………………………. ۳٪
۱۳ ساله ……………… ۲-۱ / ۲٪
۱۴ ساله ………………………. ۲٪
۱۵ ساله ………………. ۱-۱ / ۲٪
۱۶ ساله ………………………… ۱٪
راه های درمان شب ادراری کودکان سه ساله تا پنج ساله
*  از بین بردن جو اضطراب زا برای کودک
*  تشویق کردن کودک به بیان مشکلات
*  آرامش دادن به کودک
*  دعوا نکردن کودک در صورت شب ادراری
*  بیدار کردن شبانه ی کودک برای رفع ادرار
*  دادن مایعات به مقدار کم
*  مراجعه به روانپزشک
*  خودداری کردن از خوردن مایعات کافئین دار
*  استفاده از تشک زنگ دار ( تهیه از داروخانه ها )
·
·
کافئین ماده ای ادرار آور است غدا ها و نوشیدنی هایی که حاوی کافئین هستند تولید ادرار را افزایش میدهند پس بهتر است از مصرف هر ماده ی غذایی کافئین دار خودداری شود .
درمان شب ادراری کودکان سه ساله و شب ادراری کودک
قبل از رفتن به تخت خواب حتما کودک رو به دستشویی ببرید تا مثانه اش رو کاملا تخلیه کند . برخی از ورزش ها مانند دراز و نشست و بشین و پاشو در تقویت عضلات شکم و مثانه مؤثر است .
عفونت کلیه و مثانه یکی دیگر از دلایل شب ادراری کودکان است که با مراجعه کردن به پزشک متخصص ارولوژی برای انجام معاینات جسمی و انجام آزمایشات پزشکی جهت درمان شب ادراری میتونیم اقدام کنیم.
·

پیشنهاد عکس تو عکس

از مشکل شب ادراری کودک خود با دیگران به خصوص هم سن و سالانش چیزی نگویید این کار به جز از بین بردن اعتماد به نفس فرزندتان نتیجه ی دیگری ندارد.
·
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید