فواید شیر مادر نسبت به شیر خشک و فواید شیر مادر برای نوزاد

فواید شیر مادر نسبت به شیر خشک در چیست ؟

فواید شیر مادر نسبت به شیر خشک و به طور کلی فواید شیر مادر برای نوزاد مطلبی است که استودیو عکس تو عکس امروز به این موضوع میپردازد.

بهترین غذای کودکان و نوزادان بعد از بدو تولد شیر مادر است که یکی از کاملترین و مغذی ترین غذای نوزادان به شمار میرود که علاوه بر مغذی بودن آن باعث کاهش استرس و تقویت رابطه عاطفی بین مادر و نوزاد میشود و همین طور شیر مادر باعث افزایش هوش و اعتماد به نفس بالاتری در کودک میشود. نوزاد در این سن بسیار پرتحرک و فعال است و به راحتی در معرض آلودگی و ویروس، باکتری ها و بیماری های عفونت گوش میانی قرار میگیرد که موارد ایمنی بخش در شیر مادر نقش حفاظتی برای کودک دارد.

فواید شیر مادر نسبت به شیر خشک

شیر مادر بهترین غذا برای شیر خوار است مهمترین امتیاز و فواید شیر مادر نسبت به شیر خشک و بقیه شیرها تازگی و طراوت آن است. شیر مادر نه تنها عاری از میکروب هاست بلکه سرشار از مواد ایمنی بخش بوده که به طور مستقیم به شیرخوار میرسد و نیاز به نگهداری و جوشاندن و مسائل دیگر ندارد.

·

بخوانیدچگونه ترس از تنها خوابیدن کودک را درمان کنیم ؟

·

باید ببینیم شیر مادر دارای چه ترکیباتی است که این همه اهمیت و ارزش دارد. شیر مادر یک سرمایه و منبع تغذیه خدایی برای شیر خوار است. غذا اصلی ترین و اولی ترین نیاز انسان برای ادامه حیات است. مواد غذایی شامل پروتئین ها، چربی ها، قند ها، ویتامین ها و مواد معدنی، آب و اکسیژن میباشد.

·
فواید شیر مادر برای سلامتی کودک
·
تغذیه با شیر مادر میتواند از کودک در برابر آلودگی هایی همچون عفونت های تنفسی و گوارشی و بیماری های آلرژی محافظت میکند. از دیگر فواید شیر مادر برای نوزاد این است که  خطر ابتلا به بیماری های مزمن مانند دیابت، چاقی و بیماری التهاب روده را کاهش میدهد.
شیر دهی مادر موجب تقویت پیوند عاطفی میان مادر و کودک میشود و منافعی هم برای نوزاد دارد. شیر مادر حاوی آنتی بادی ها، سایر پروتئین ها و سلول های ایمنی است که از نفوذ میکرو ارگانیسم ها به بافت بدن جلوگیری میکند. علاوه بر این تحقیقات نشان داده کودکانی که با شیر مادر تغذیه میشوند با احتمال کمتری در زمینه ابتلا به بیماری های ویروسی مواجه میشوند.
فواید شیر مادر نسبت به شیر خشک و فواید شیر مادر برای نوزاد

فواید شیر مادر برای نوزاد

قند
·
قند شیر مادر نسبت به قند شیر سایر پستانداران بیشتر است.
به طوری که حدود ۴۰ درصد انرژی مورد نیاز نوزاد شیرخوار را تأمین میکند این قند در تکامل مغزی شیرخوار هم اهمیت دارد. به علاوه سبب افزایش جذب آهن و کلسیم در روده شیر خوار میشود.
·
پروتئین
·
پروتئین شیر مادر نسبت به پروتئین شیر گاو آسان تر هضم میشود که برای شیرخواران مناسب تر است.
پروتئین شیر مادرانی که نوزاد نارس به دنیا آورده اند ۲۰ درصد
بیشتر از شیر مادرانی است که نوزادشان به موقع متولد شده اند
و این افزایش پروتئین به طور کامل جوابگوی نیاز این گونه شیرخواران است.
·
بخوانید : مطالب خواندنی
·
مواد معدنی
·
یکی از مهمترین فواید شیر مادر نسبت به شیر خشک مواد معدنی در آن است.
شیر مادر حاوی بعضی از مواد معدنی مهم و ضروری است که مهمترین آنها آهن، روی، منیزیم و اصلاح دیگر مثل سدیم، پتانسیم، کلسیم و فسفر می باشد. به دلیل اینکه کلیه های نوزادان و شیرخواران ظریف و حساس است و تحمل بار زیاد اصلاح را ندارد.
میزان اصلاح در شیر مادر کم و متناسب با کلیه شیرخواران است.
·

فواید دیگر شیر مادر

* به علت وجود آب کافی در شیر مادر به خصوص ابتدای شیر، تشنگی شیرخوار برطرف شده و اشتهای او تحریک میشود و نیازی به دادن آب یا آب قند حتی در مکان های بسیار گرم و خشک نیست.
·
* احتمال ابتلا به سرطان های دوران کودکی از جمله سرطان خون و سرطان غدد لنفاوی در شیر خوارانی که با شیر مادر تغذیه میشوند به مراتب کمتر است.
·
* از فواید شیر مادر برای نوزاد کلسیم موجود در آن است.
جذب کلسیم شیر مادر به سبب نسبت مناسب کلسیم به فسفر بهتر انجام میشود.
جذب آهن شیر مادر به مراتب بهتر صورت میگیرد.
·
* تغذیه با شیر مادر رابطه عاطفی بین مادر و فرزند را بیشتر میکند.
تماس و توجه مادر هنگام شیر دادن اثر مطلوبی به رشد شیر خوار دارد. تماس پوستی مادر و نوزاد علاوه بر برقراری پیوند عاطفی بین آنان سبب گرم نگه داشتن نوزاد و بهبود رشد و تکامل او میشود.
·
·
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید