علائم استرس و اضطراب در کودکان و

راههای کاهش استرس در کودکان

راههای کاهش استرس در کودکان میتونه زیاد باشه اما در صورتی که شما بتونید علائم استرس و اضطراب در کودکان رو شناسایی کنید و بهترین تصمیم رو برای کاهش استرس اتخاذ کنید، پس با ما عکس تو عکس همراه باشید.
استرس واژه ایی که بیشتر برای شرایط خاص بزرگسالان به کار برده میشه اما کودکان هم مثل بزرگسالان دچار استرس میشن پس باید استرس رو در کودکان جدی بگیریم چون ممکنه عوارض ناخوشایندی برای کودکان در پی داشته باشه.

کودکان در حین رشد و بلوغ یاد میگیرن که با استرس مواجه بشن و به اون واکنش نشون بدن. بسیاری از عواملی که موجب استرس میشه برای بزرگسالان قابل مدیریته اما برای کودکان پیچیده و آزار دهنده است ، در نتیجه حتی تغییرات کوچک هم میتونه بر احساس آرامش و امنیت کودکان خدشه وارد کنه. بسیاری از علائم استرس دوران کودکی به قدری ظریف و حساس هستند که والدین یا مربیان هرگز متوجه اونها نمیشن. گاهی حتی بیماری های جسمی و سرماخوردگی های مداوم کودک میتونه ناشی از استرس در کودکان باشه.

عوامل ایجاد استرس در کودکان
·
* بیماری های یکی از والدین
* جدایی پدر و مادر از یکدیگر
* ترس از تاریکی
* والدین کودک آزار
* نگرانی در مورد نمرات و تکالیف درسی و فوق برنامه
* مسائل و مشکلات خانوادگی مانند طلاق و مشاجره
* مشکل با گروه همسالان
* تغییرات دوران بلوغ
·
·
علائم استرس و اضطراب در کودکان و راههای کاهش استرس در کودکان

علائم استرس و اضطراب در کودکان

از مهمترین علائم استرس و اضطراب در کودکان عبارتند از :

وابستگی شدید به والدین
تغییرات رفتاری کوتاه
تغییرات در الگوی خواب یا شب ادراری
تظاهرات جسمانی نظیر دل درد و سر درد
مشکل عدم تمرکز
افت تحصیلی
منزوی شدن و دوری از دوستان
بد اخلاق بودن و تحریک پذیر بودن
کاهش اشتها یا تغییر در عادات غذایی
اختلالات خواب و کابوس شبانه
عدم تمایل به انجام فعالیت هایی که قبلا دوست داشت انجام دهد
ناتوانی در کنترل احساسات
رفتار با پرخاشگری و لجبازی
عدم علاقه به مشارکت در فعالیت های مدرسه یا وظایف خانوادگی
·
·

راههای کاهش استرس در کودکان

۱٫ از مهمترین راههای کاهش استرس در کودکان اینه که سعی کنید استرس خودتون رو درست مدیریت کنید و الگوی خوبی برای فرزندتون باشید. اینکه شما استرس و اضطراب کمتری داشته باشید میتونه کمک زیادی به کودکتون بکنه تا استرس او هم کم بشه.
۲٫ به جای تنبیه به تشویق کودکتون بپردازید و به اون ها محبت کنید. کودک رو به انجام فعالیت هایی که میتونه در اونها موفق بشه تشویق کنید.
۳٫ گاهی اوقات فقط صحبت کردن ، گوش دادن به مشکلات ، به رفع ترس و استرس کودک کمک میکنه و میتونه مشکل رو تا حدی از بین ببره.
۴٫ بعضی از کودکان ممکنه وقتی با والدین مشغول فعالیتی هستند راحت تر بتوانند در مورد مشکلاتشون صحبت کنن. قبل از اینکه از کودکتون در مورد مشکلش بپرسید ، دست به کاری بزنید که هردو از آن لذت میبرید. مثل قدم زدن ، کیک پختن. کودکان به خصوص پسران وقتی در حین گفتگو به فعالیت فیزیکی مشغول اند راحت تر میتوانند احساسات خود را در میان بگذارند.
۵٫ فرزندتون رو تشویق کنید که هوای خوب را با حرکت دم وارد و هوای بد را با بازدم خارج کند و این را در ذهنش طوری به تصویر بکشد که گویی هر گونه نگرانی از بدنش خارج میشود.
۶٫ به خواب و خوراک مناسب کودکتون توجه کنید.
۷٫ کودک را به انجام ورزش و فعالیت های بدنی تشویق کنید.
۸٫ در خانه فضایی آرام ، امن و قابل اعتماد ایجاد کنید.
·
·
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید